20 Küçük Ev Dekorasyon Önerisi

Stüdyo daireniz veya küçük bir eviniz mi var? Evinizin küçük odasını nasıl dekore edeceğinizden emin değil misiniz? O zaman bu yazı tam da sizin için.

 
Küçük evler, yaşamak için sundukları yaşam alanlarına boylarından büyük işlevleri sığdırmanızı beklerler. Bu evlerden birinde yaşıyorsanız, alanınızı maksimum verimde kullanmanın yollarına ihtiyacınız olacaktır. Küçük evinizde nasıl kullanışlı alanlar yaratabileceğiniz ve dar alanlarınızı nasıl daha ferah görünüme kavuşturabileceğinize dair 20 ipucunu hemen paylaşıyoruz:

1- Çok Fonksiyonlu Mobilyalar Tercih Edin

Eğer küçük bir evde yaşayacaksanız, mobilyalarınızın birden çok işlevi olmasına alışın. Açılır kapanır yataklar veya katlanır masalar küçük evinizin büyük kazanımları olacaktır. Bu tarz çok fonksiyonlu mobilyalardan en çok da depolama alanları sağlayanlar avantaj yaratır.


2- Görünmeyen Saklama Alanları Yaratın

Evinizdeki kullanılmayan her hacmi değerlendirmeyi hedeflemelisiniz. Kayıp görünen bazı hacimler, mükemmel depolama alanlarına evrilebilir. Koltuğunuzun altı veya sehpanızın içini kullanmanın evinizi nasıl rahatlattığına inanamayacaksınız.

LALUNA
Kapaklı Ahşap Sehpa


SLIDER
Sürgülü Ahşap Sehpa


3- Bir Duvarı Depolama Alanı Yapın

Bir duvarın bütününü depolama alanı yapmanın küçük evinize 2 açıdan fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. İlki; duvarların kullanılamaz olan yerlerini de işlevlendirmeniz olacaktır. Bunun yanı sıra mobilyalarınızın parçalar halinde değil, bütün bir kompozisyon olarak görünmesini sağlayarak daha estetik bir ambiyans yaratmış olursunuz.


4- Köşeleri Doldurun

Köşeler, küçük evlerde en çok hacim kaybettiren alanlardır. Kullanımı zor bu alanlarda yaratıcılığınızı kullanın. Bir raf sistemi veya bir aydınlatma elemanının köşelerde olması alanınızı verimli kullanmanızı sağlayacaktır.


5- Katlanır Mobilyalar Tercih Edin

Mobilyalarınızın siz onları kullanmazken görünmez olması, küçük evinizde veya stüdyo dairenizde sonsuz kullanım olasılığına imkan sağlar. Salonunuzu birden yemek odasına, mutfağınızı da yatak odasına çevirebilirsiniz. Mobilya tercihinizi yaparken katlanır mobilyaları seçenekleriniz arasında değerlendirin.


6- Aynalarla Odanızı Genişletin

Duvardaki aynanız, sanki odanızdan bir o kadar daha varmış gibi gösterir, ölçülerini ikiye katlamaya çalışır. Sizi odanın iki katı büyüklükte olduğu konusunda kandıramasa da, algınızla biraz oynayacağını söylemek yanlış olmaz.


MAGRO
Ahşap Boy Aynası


RONDJE
Gold Yuvarlak Ayna


7- Mobilyalarınızla Duvar Arasında Mesafe Bırakın

Mobilyalarınızı duvarınıza dayandırmanız odanızı basık gösterecektir. Mobilyanızla duvar arasında mesafe bırakmanız size alan kaybettiriyor gibi görünse de odanıza boyut katacak, odanızın görsel algısını ferahlatacaktır.


8- Gün Işığını Kesmeyin, Pencere Önünden Kaçının

Küçük evinizin penceresinden alacağınız ışığı kesmeyin. Pencerelerin önüne özellikle yüksek eşyalar koymaktan kaçının. Işığın odanıza girişine izin verin.


9- Bitkileri Tavana Asın

Bitkiler bulundukları odayı birden canlandırırlar. Yarattıkları hacimsel etki ile hem mekanınızın yüksekliği ile ilgili fikir verir, hem de derinlik hissi yaratırlar. Bu etkiler için alanınız olmadığını düşünüyorsanız, bitkinizi tavandan asmayı deneyebilirsiniz.10- Işığı Birden Çok Aydınlatmaya Bölün

Küçük evinizin aydınlatmasını tek bir elemanla yapmaktan kaçının. Duvarda, masa üstlerinde veya yerde birden çok aydınlatma elemanının ışığının karışmasına izin verin. Birden çok kaynaktan çıkan ışıklarla odanızı aydınlattığınızda odada çok boyutlu bir etki yaratmış olacaksınız.


SLICE
Ahşap Abajur


SOMBRA
Ahşap Lambader


11- Sırtı Olmayan Oturma Birimlerini Tercih Edin

Küçük odanız için amacınız gözünüzün önünde fazlalık yapan görüntülerden kurtulmak olmalı. Bu yüzden sırtlıksız oturma birimlerine şans tanıyın. Banklar hem göz önünde kalabalık yapmaz, hem de kalabalık toplantılarınızda birçok arkadaşınızı küçük evinize rahatlıkla sığdırmanızı sağlar.

ALTER
Eskitme Bank


MOSS
Hasır Bank


12- Geçirgen Malzemeler Kullanın

Evi kalabalıklaştırmadan eşyalar yerleştirmenin bir diğer yöntemi de şeffaf materyallerden oluşan eşyalar kullanmaktır. Ortadaki kahve sehpanızın geçirgen malzemeli olması, odanızda yer kaplamıyor hissi yaratacak ve mekanınızı olduğundan geniş gösterecektir.


13- Duvarlarınızda Soyut Sanat Eserlerine Yer Verin

Duvarlarınıza asacağınız soyut sanat eserleri veya posterler odanıza derinlik katacaktır. Dikkat çekici eserler, odadakilerin bakışını yakalayacak, atmosferinizi zenginleştirecektir. Duvarlarınızda hareket katacak öneriler arayışındaysanız, "Duvarlarınıza Hareket Katacak 10 Harika Fikir” yazımızda detaylı ipuçları bulabilirsiniz.

TOILE
Poster - Soyut


TOILE
Poster - Soyut


14- Desenli Duvarlar

Küçük odanızın duvarını desenli bir duvar kağıdıyla kaplamanız, odanıza derinlik kazandıracaktır. Derinlik hissi, hem desenin boyutlu oluşundan hem de tekrar ediyor oluşundan gelir. Gözünüz, desenin tekrar eden küçük parçasını mekanın boyutlarını kavramak için kullanır. Bu sebeple, duvar kağıdını kullanacaksanız, tekrar eden desenlerin boyutunun fazla büyük olmamasına özen gösterin.


15- Küçük Ebatlarda Mobilyalar Tercih Edin

Küçük eviniz için mobilya seçerken tercihinizi küçük boyutlulardan yana kullanın. Böylelikle içeride bir ölçek oyunu yaratacak, odanızın olduğundan daha geniş görünmesini sağlayacaksınız.

LALUNA
Kapaklı Ahşap Sehpa


SLIDER
Sürgülü Ahşap Sehpa


16- Duvarlarınızın Üstlerini Kullanın

Duvarlarınızın üstünde kalan hacimleri değerlendirin. Özellikle tavanı yüksek bir evde yaşıyorsanız, bu yönden avantajlı olacaksınız. Göz hizanızın üstünde, kullanılmayı bekleyen bir dolu alan bulacaksınız. Hem depolama ihtiyaçlarınız için, hem de sergilemek isteyeceğiniz eserler için duvarınızın üstünde kalan alanları işinize yarayacaktır.


17- Mobilyalarınızı Alçak Tercih Edin

Küçük odanızda alçak mobilyalar tercih etmeniz, mobilyaların göz hizanızın altında kalmasını, dolayısıyla odanın ferah görünmesini sağlar. Ayrıca mekanı algılarken, mobilyaların bu ölçülerinden referans alarak odanın büyüklüğünü anlamlandırdığımızdan, bir ölçek hilesiyle odanızı olduğundan daha büyük gibi görürsünüz.

18- Üçlü Koltuk Alanınıza Fazla Gelebilir

Eğer küçük eviniz, üç kişilik bir koltuk almaya müsait değilse, oturma alanınızı tek kişilik oturma birimlerinden oluşturmayı deneyin. Bu yöntem mekanınızı daha verimli değerlendirmenizi sağlayacaktır. Tekli koltuklar, evin içinde hareket kabiliyeti açısından daha özgür olmanızı sağlayacağından evinizin içindeki işlevsel kullanımlarınıza da yarayacaktır.


19- Sehpalarınız Küçük Parçalardan Oluşsun

Küçük eviniz için tercih edeceğiniz sehpanızın küçük ve çok parçadan oluşması size hem kullanım rahatlığı sağlayacak, hem de alanınızı büyük gösterecektir. Böylece bu sehpaları iç içe geçirilerek yerleştirildiğinizde size kalacak geniş alanın keyfiniz çıkarabilirsiniz.


20- Yerde Devamlı Bir Desen Seçin

Desenlerdeki tekrar, duvar kağıdı ile ilgili önerimizde olduğu gibi, döşemede de yatay boyutu artırıcı etki yapar. Zemindeki karolarınızda tekrarlı desenler ile böyle bir etkiyi yakalayabilirsiniz. Eğer küçük evinizde zemini değiştirecek kadar büyük bir işe girişemiyorsanız, büyük bir halının lineer ve tekrarlı deseni bu etkiyi yaratmada iş görecektir.

SCANDI MOROCCAN
Yün Kilim


MOHAIR
Angora Halı


Görsel Kaynakça